Letos jsme po dvouleté (covidové) pauze obnovili tradici pořádání předvánočních výletů. Tentokrát jako cíl cesty byla vybrána Vídeň a organizace akce se ujala paní učitelka Monika Šulcová. Pro velký zájem se nakonec tento výlet uskutečnil ve dvou termínech, ve čtvrtek 9. 12. a v pondělí 12. 12. 2022, a do Vídně se podívalo téměř 130 studentů v doprovodu sedmi učitelů.
První zastávkou výletu byla nejstarší zoologická zahrada na světě Schönbrunn. Je to nádherná ZOO, mnohokrát oceněná (5krát vyhrála nejlepší ZOO Evropy), s chovem více 500 druhů zvířat a proslulá především chovem pandy. Nachází se v areálu stejnojmenného zámku, který jsme si mohli alespoň zvenčí prohlédnou cestou k ZOO. Také jsme si prošli část zámeckého parku a navštívili vánoční trh na nádvoří. Schönbrunn patří k nejkrásnějším barokním areálům v Evropě a díky svému historickému významu, krásnému areálu a velkolepému vybavení patří do světového kulturního dědictví UNESCO. Po prohlídce ZOO jsme se autobusem přiblížili do centra města. Část centra jsme si mohli prohlédnout už z oken autobusu.
Poté jsme se vydali s naší průvodkyní na procházku historickým centrem. Nejprve jsme se zastavili u románského kostela svatého Rupechta, který se nachází v jedné z nejstarších částí města, v části římské Vindobony. Tento kostel je považován za nejstarší kostel ve Vídni a je zasvěcen svatému Rupertovi ze Salcburku, patronu vídeňských obchodníků se solí.
Vánočně vyzdobenými ulicemi jsme se společně vydali ke katedrále svatého Štěpána. Katedrála je jedna z nejvýznamnějších rakouských gotických památek a současně také symbolem Vídně. Průvodkyně nás seznámila s historií stavby, která sahá až k roku 1137. Dozvěděli jsme se např. proč jedna z věží není dostavěna, význam vyrytého kruhu ve zdi u vchodových dveří a plno dalších zajímavostí. Po výkladu jsme měli krátký rozchod, který každý vyžil jinak. Někdo se šel podívat do katedrály, jiní navštívili blízké turistické atrakce. K vidění bylo např. malé tržiště u kostela, nebo Stock im Eisen, což je vystavený pozůstatek středověkého kmene stromu, tzv. hřebíkového stromu, do které lidé po staletí zatloukali hřebíky pro štěstí.
Další cesta nás vedla ulicemi Kärntner Straße a Donnergasse, kolem kašny Donnerbrunnen na náměstí Neuer Markt, kde se nachází kostel Kapucínů (Kapuzinerkirche). Naší třetí zastávka v centru. Tento kostel je nejznámější tím, že se v něm nachází císařská krypta, místo posledního odpočinku především členů rodu Habsburků. V tomto kostele našlo místo svého posledního odpočinku 146 příslušníků habsburské a habsbursko-lotrinské dynastie, z toho 12 císařů a 19 císařoven. Do hrobky se pohřbívá od roku 1633. Posledním zde pohřbeným příslušníkem rodu byl 15. července 2011 korunní princ Otto von Habsburg (1912–2011), syn posledního rakouského císaře a českého krále Karla I.
Odtud jsme už vyrazili na poslední zastávkou, tady na Vánoční trh před radnicí. Cestou jsme míjeli budovu Albertina (galerie umění) a Augustinerbastei (Augustiniánský bastion z poloviny 16. století, jenž sloužil jako součást vídeňského městského opevnění), Lobkovický palác, Vídeňskou akademie vizionářského umění a palácový komplex Hofburg (do roku 1918 rezidence habsburských a habsbursko-lotrinských panovníků. Od roku 1945 sídlo prezidenta Rakouské republiky, ale také Rakouské národní knihovny a několika muzeí).
K vánočnímu trhu jsme se dostali až za tmy. Mohli jsme si tak vychutnat světelnou výzdobu a pohled na srdíčkový strom. Vídeň toho nabízí opravdu hodně, a jednodenní výlet byl pro nás pouhou ochutnávkou toho, co lze v ní zažít. Věříme, že žáci si užili nejkrásnější místa Vídně, zoologickou zahradu i krásnou předvánoční atmosféru.
Autor článku: Eva Křížová