Stejně jako jiným školám se i té naší podařilo získat v programu Erasmus finanční dotaci pro zvyšování kvalifikace pedagogů. Ten jsme začali naplňovat už rok před chystaným výjezdem do zahraničí ve formě jazykových kurzů pod vedením zkušených lektorů. Jazykové pobyty se uskutečnily v anglicky a francouzsky mluvících zemích, konkrétně tedy v Anglii, na Maltě a ve Francii.
Se dvěma kufry, oblíbeným batůžkem a dobrou náladou jsem na konci července vstoupila do letištní haly terminálu 1 pražského Letiště Václava Havla. Odbavení do Londýna proběhlo nad očekávání rychle a let jsem si zpříjemnila povídáním se dvěma vedle sedícími studentkami. I já jsem se na příštích 15 dní stala studentkou.
Na Letišti Stansted jsme přistáli po necelých dvou hodinách letu. Elektronická identifikace proběhla velmi rychle a i moje kufry přijely mezi prvními. Před letištěm jsem nastoupila do správného (!) autobusu a po hodině jízdy dojela na jedno z nejfrekventovanějších míst v Londýně, na Kings Cross Station. Nemohla jsem se nezastavit na známém Nástupišti 9 a 3/4, ale místo do Bradavic jsem absolvovala další hodinu metrem na jih Londýna do stanice New Cross Gate. Odtud už to bylo jen 6 minut chůze k domu mojí hostitelky. Paní Lorraine Momrelle Huggins byla moc hezká a příjemná. Takový byl i její dům se zahradou.
V pondělí jsem plna odhodlání a očekávání vstoupila do budovy jazykové školy Malvern House London. Škola Malvern House London, která leží přímo v srdci Londýna, je prestižní jazykovou školou a kurzů se zde účastní lidé doslova z celého světa. A tak se mými spolužáky stali studenti z Itálie, Francie, Brazílie, Kolumbie, Japonska, Číny, Thajska, Dubaje, Polska, Rumunska … Češka pouze jedna.
Ze čtyř forem výuky jsem si vybrala „speak“ a byla poslána do učebny K 13 – PICCADILLY CIRCUS. Každá učebna měla nejen své číslo, ale i název, např. PADDINGTON, HYDE PARK CORNER, VICTORIA. Škola začínala každý den v 9 hodin a končila ve 13 h. Učit jsem se ale musela i odpoledne a domácí úkoly jsem dělala večer doma. Doprava v Londýně je velmi drahá, a tak jsem k učení využívala parky v blízkosti školy, popř. zahradu paní domácí.
Z výuky jsem měla obavy, ale ty se rozplynuly s příchodem sympatické učitelky a zadanými tématy – mé oblíbené cestování, jídlo a pro mě dost neznámé téma zdravotnictví. Formy výuky se velmi často měnily, nejdříve jsme vymýšleli slovíčka k danému tématu, pak hojně využívaná interaktivní tabule, práce s učebnicí, videa k danému tématu, práce ve skupině, tvorba článků a také třeba zpívání podle ‚lyrics‘ na youtube. To se líbilo především mým temperamentnějším spolužačkám a spolužákům, takže se dostalo i na ukázky tanců, především samby a rumby. Každý pátek jsme psali závěrečný test z mluvnice a ze slovíček. Testy měly i zábavnější část, např. vyplnit křížovku, vybrat a doplnit jednu ze tří možností, popsat obrázek. Odpolední výuka se zaměřovala především na londýnské reálie.
Londýn nabízí mnoho skvělých lákadel. Významné památky, sídlo královské rodiny, divadla, monumentální muzea a galerie, z nichž mnohé jsou se vstupem zdarma. Na toto historické město se můžete podívat i z ptačí perspektivy díky největšímu vyhlídkovému kolu v Evropě, London Eye. Při svém londýnském pobytu jsem obdivovala známý Tower, Tower Bridge, Westminsterský palác, Windsor Castle, Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí, Piccadilly Circus, Parlament a Big Ben, London Bridge, Shakespeare Globe, Tate Modern, Millennium Bridge, katedrálu svatého Pavla, Oxford Street, Hyde Park, Greenwich. Londýn spolu s New Yorkem a Tokiem patří mezi tři nejdůležitější ekonomická centra, a proto jsem si nemohla nechat ujít ani vycházku k Londýnské burze, London Stock Exchange. Samostatnou kapitolou jsou londýnské mrakodrapy – The Shard, 20 Fenchurch, 30 St Mary Axe, The Leadenhall Building, Heron Tower a mnoho dalších. Pod některými z nich jsem projížděla autobusem, na jeden z nich i vyjela, a to 20 Fenchurch, přezdívaný také Walkie Talkie Tower Climb s krásnou Sky Garden v horním patře. Významná byla pro mě i soukromá návštěva Goldsmiths, University of London.
Dva týdny studijního pobytu utekly jako voda a já jsem toto krásné město opouštěla jen velmi nerada. Při loučení s mojí hostitelkou jsme byly obě dojaté, podobně jako při závěrečném ceremoniálu ve škole, kdy jsme všichni absolventi dostali certifikát o vykonané zkoušce. Jazykový kurz byl pro mě dosud nepoznanou, ale velmi cennou zkušeností. A co jsem se naučila navíc? Možná tomu nebudete věřit, ale je to dovednost cestovat londýnským metrem, které je zřejmě nejsložitější na celém světě. A rozhodně bych chtěla tuto světovou metropoli v budoucnu ještě navštívit.
Chtěla bych poděkovat managementu naší školy, především panu řediteli Ing. Jaromírovi Horníčkovi, paní zástupkyni Ing. Daně Jandové a také paní Ing. Marcele Pařilové, PhD., MBA za zprostředkování jazykových kurzů, výjezdu do zahraničí a nabytí nových zkušeností.
Ing. Vladimíra Uhlířová
SZeŠ Čáslav